Skupština grada Beograda usvojila je predlog, koji je podneo Savez energetičara Srbije, uz izuzetnu podršku Mašinskog fakulteta u Beogradu i u saradnji sa Muzejom nauke i tehnike, da se trojici velikana srpske energetike dodele imena ulica. Odlukom, usvojenom na sednici 25. jula 2019, akademici prof. Vladimir Farmakovski i prof. Dimitrije Savić i inž. Bogoljub Urošević Crni dobili su ulice u glavnom gradu. Prof. Farmakovski je trideset godina predavao na Tehničkom fakultetu u Beogradu, bio prvi dekan Mašinskog fakulteta, bio prvi mašinski inženjer – akademik, osnovao je i predvodio Mašinski institut u SANU. Prof. Savić je za pet decenija prošao put od inženjera - početnika u prvoj srpskoj termocentrali do tehničkog direktora Elektroprivrede Srbije, redovnog profesora Mašinskog i Elektrotehničkog fakulteta, počasnog doktora nauka Beogradskog univerziteta i člana Predsedništva SANU. Inž. Urošević je osnivao i rukovodio preduzećima ELSAP (iz kojeg su nastali EPS i GSP),
Termoelektroprojekt (iz kojeg je nastao Energoprojekt),
Termoelektro (u kojem je stvorio Fabriku kotlova) i ZEPS (Zajednica elektroprivrednih preduzeća Srbije) a izgradnja TENT-a u Obrenovcu je njegova zamisao, od investicionih odluka do ličnog rukovođenja izgradnjom.
Koreni
Saveza energetičara Srbije su u organizaciji, osnovanoj odmah posle Prvog svetskog rata, koja je okupljala one ljude, koji su se u to vreme bavili termoenergetikom. Tek ranih dvadesetih godina prošlog veka na Mašinskom odseku Tehničkog fakulteta u Beogradu počela je nastava iz parnih kotlova i turbina a 10 godina kasnije osnovana je katedra za kotlove i lokomotive.
Posle Drugog svetskog rata organizacija energetičara u Srbiji bila je veoma aktivna, okupljajući veliki broj aktivnih inženjera, tehničara i radnika na poslovima obuke i sertifikovanja u rukovanju energetskim postrojenjima i opremom. Veliki značaj imala je izdavačka delatnost Saveza u Srbiji sa preko 30 priručnika za sve oblasti energetike, uključujući i izdavanje Energetsko-tehničkog glasnika.
Takođe su savetovanja o toplanama i energetici države privlačila veliku pažnju kvalitetnom dokumentacijom i završnim publikacijama. Vremenom, razvijen je novi vid aktivnosti u obliku radionica („workshop“), na kojima je razrađivana tehnika izbora, projektovanja i funkcionisanja raznih energetskih postrojenja i uređaja (gasno-parna postrojenja, strateško planiranje u komunalnoj energetici, energetska efikasnost, merenje potrošnje toplotne energije i drugo).
Danas, redovnim izdanjima specijalizovanog portala obrađuju se aktuelne teme iz energetike u državi i svetu uz edukativni doprinos iz praktične enregetike.